Rss
3

Zasady używania gaśnicy

Gdy nie znamy dokładnie sposobu posługiwania się gaśnicą przed użyciem gaśnicy należy zerknąć na jej etykietę. Na etykiecie znajduje się w  formie 2–3 krótkich zdań i prostych rysunków  sposób jej użycia. Po zapoznaniu się z instrukcją użycia gaśnicy, będziemy wiedzieli nie tylko jak jej użyć ale przede wszystkim nie uszkodzimy jej. W przypadku złego użycia gaśnicy, może ona w ogóle nie zadziałać.

Gaśnice dzielimy ze względu na:

 • sposób magazynowania czynnika wyrzucającego środek gaśniczy
 • grup pożarów do których została przystosowana np ABC.

Sposób magazynowania czynnika wyrzucającego środek gaśniczy wpływa na procedurę użycia gaśnicy.

Gaśnice typu x – gaśnice, w których środek gaśniczy znajduje się pod stałym ciśnieniem tzn. że  czynnik wyrzucający znajduje się razem ze środkiem gaśniczym w jednym zbiorniku. Procedura użycia tego typu gaśnicy:

 1. Wyciągnąć zabezpieczenie
 2. Wyjąć wąż z uchwytu, skierować na źródło ognia, nacisnąć dźwignię.

Gaśnice typu z – gaśnice, w których czynnik wyrzucający np. CO2 środek gaśniczy znajduje się w  naboju /oddzielnym zbiorniku/. Gaśnice tego typu uruchamiamy w sposób następujący:

 1. Wyjąć zawleczkę,
 2. Nacisnąć dźwignię zaworu, zwolnić ją, odczekać 3 sekundy,
 3. Nacisnąć dźwignię ponownie, strumień proszku skierować na źródło pożaru.

Sposób użycia gaśnicy powinien znajdować się na etykiecie.  Etykieta zawiera informację, mówiącą również o tym,  do jakich grup pożarów gaśnica przede wszystkim nadaje się oraz czy gaśnicę można bezpiecznie użyć do gaszenia urządzeń elek. pod napięciem. To jakie gaśnice są  w budynku oraz jak ich prawidłowo używać powinna określać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, oczywiście jeśli takowa jest opracowana.

Gdy gasimy pożar /zewnętrzny/ tzn. na zewnątrz budynku przy wyborze miejsca, z którego będziemy gasić, należy wziąć pod uwagę kierunek wiatru, zapobiegnie to sytuacji, w której znaleźli byśmy się w chmurze dymu lub  w obłoku wyrzucanego z gaśnicy np. proszku gaśniczego. W takim przypadku jeśli to możliwe ustawiamy się z wiatrem.

etykieta

Najbardziej efektywnym sposobem gaszenia jest zgromadzenie kilku gaśnic i jednoczesne użycie ich przez kilka osób. Aby najefektywniej i zgodnie z przeznaczeniem używać gaśnic należało by wziąć udział w szkolenia przeciwpożarowym lub zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego.Kategoria: Instrukcja Ppoż

3 Comments to “Zasady używania gaśnicy”

Add Comments (+)

 1. Patrycja pisze:

  Czy można poprosić jeszcze o artykuł na temat używania hydrantów. Dziękuje z góry.

 2. Karol pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł, szukałem właśnie czegoś o sposobach używania gaśnicy i proszę znalazłem wszystko podane jak na tacy. Nawet nie wiedziałem, że są dwa typy gaśnic, każdemu się wydaję, że wystarczy wziąć nacisnąć guzik i już ugaszone a tak nie do końca jest. Muszę pokazać stronę pozostałym chłopakom z OSP.

  Pozdrawiam

Leave a Reply

CommentLuv badge

Najciekawsze zdjęcia

Kategorie

Mini Galeria

Gaszenie pożaru Pożar budynku Pożar dachu Pożar domu Pożar lasu Pożar