Bardzo dużo się mówi o wymogu opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dla określonych obiektów. Tylko, po co potrzebna jest nam instrukcja bezpieczeństwa pożarowego? Dla właściciela/ administratora jest podstawowym źródłem na temat wymagań, jakie powinien spełniać budynek, jego obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej i oczywiście zasad postępowania w przypadku pożaru. Natomiast dla zwykłego użytkownika budynku jest głównie dokumentem, który zawiera procedury postępowania w celu zapobieżenia pożarowi oraz sposoby zachowania się, gdy taki pożar powstanie. Wiele osób mylnie, traktuję instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, jako „wymagany przepisami dokument”.
Bierze się to z niewiedzy, jak bardzo niebezpieczny może być pożar oraz jak wielkie straty może powodować. A przecież dobrze opracowana instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zawiera wszystkie niezbędne informację na temat ochrony przeciwpożarowej w odniesieniu do tego budynku. W małym skrócie m.in. takiej jak:
- Warunki ochrony przeciwpożarowej,
- Wymagany sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe w budynku
- Sposób, w jaki należy się zachować w przypadku pożar
- W jaki sposób prowadzić prace niebezpieczne pod względem pożarowym
- Warunki i organizację ewakuacji z budynku
- Zadania i obowiązki dla użytkowników z zakresu ochrony ppoż.
- Graficzne plany rozmieszczenia sprzętu i urządzeń ppoż., kierunków ewakuacji, miejsc gdzie znajdują się materiały niebezpieczne pożarowo, miejsca zagrożone wybuchem itd.
Jak widać zasób wiedzy jest duży, dlatego instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być opracowywana przez kompetentną i spełniającą wymagania osobę. Wtedy czytająca osoba będzie mogła zrozumieć, że instrukcja jest nie tylko wymagana, ale i potrzebna. Należy pamiętać także, że na opracowaniu instrukcji bezpieczeństwa nie kończą się obowiązki właściciela czy zarządcy. Taką instrukcję należy wdrożyć w budynku. Wdrożenie powinno polegać przede wszystkim na zapoznaniu się z nią wszystkich pracowników.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi dot. instrukcji bezpieczeństwa pożarowego:
Kto może opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?
- Opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego mogą osoby wymienione w art. 4 ustawy z dnia 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.
Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
- instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna zawierać wszystkie elementy wymienione w § 6.1 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów.
Gdzie jest wymagana instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
- instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest wymagana w obiektach wymienionych w § 6.8 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów.
4 Comments to “Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego”
Add Comments (+)-
Zgadzam się z artykułem, zwłaszcza z tekstem: „Jak widać zasób wiedzy jest duży, dlatego instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być opracowywana przez kompetentną i spełniającą wymagania osobę.” Czasami widzę takie babole, że zastanawiam się czy ludzie zdają sobie sprawę, że podpisują się pod tym dokumentem.
-
Czy jest jakieś potwierdzone źródło tego, że to tylko osoby wymienione w ustawie o ochronie przeciwpożarowej mogą opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego? Nie jestem prawnikiem dlatego wolę się upewnić…
Dobrze, że ktoś porusza takie tematy. Bezpieczeństwo w firmie jest bardzo ważne, a jak się ma pracowników to tym bardziej.
Gratuluje pomysłu na bloga.