To w jaki sposób należy użyć hydrantu wewnętrznego zależy od jego typu. Dlatego przed schematycznym postępowaniem należy sprawdzić z jakiego typu hydrantem mamy do czynienia. Można sprawdzić to otwierając szafkę hydrantową, jednak jeśli z jakichś względów nie możemy tego zrobić np. nie mamy kluczyka do szafki, z pomocą przyjść nam może instrukcja bezpieczeństwa pożarowego ewentualnie osoba odpowiedzialna za ochroną przeciwpożarową w budynku.
Najczęściej spotyka się hydranty wewnętrzne 25 i 52. W garażach występować mogą jeszcze hydranty 33, ale o nich w innym artykule.
W przypadku konieczności użycia hydrantu należy postępować wg następujących wytycznych:
- Wybić szybkę za którą znajduje się kluczyk. np. łokciem
- Kluczykiem otworzyć szafkę
Następny krok będzie zależny od rodzaju hydrantu i tak w przypadku hydrantu wewnętrznego 25 z wężem półsztywnym, wykonujemy następujące czynności:
Odkręcić zawór hydrantu /w lewo/,
- Rozwinąć wąż do miejsca pożaru,
- Odkręcić prądownicę i skierować strumień wody na pożar.
W przypadku hydrantu wewnętrznego 52 z wężem płasko składanym najpierw rozwijamy cały wąż a dopiero potem odkręcamy zawór hydrantu. To bardzo ważne aby nie pomylić kolejności w przypadku tego hydrantu.
Odkręcenie zaworu bez wcześniejszego rozwinięcia węża może
spowodować zaklinowanie się węża w koszyku!!!
Instrukcja obsługi hydrantu powinna się znajdować na szafce hydrantowej. Kolejnym miejscem gdzie należy szukać instrukcji obsługi oraz rodzaj hydrantów jakie występują w danym budynku jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego.
5 Comments to “Instrukcja obsługi hydrantu wewnętrznego”
Add Comments (+)-
Ciekawe dlaczego u nas na szkoleniu przeciwpożarowym nie mówili o tym, było tylko jak używać hydrantu 25 a mamy też 52 na magazynie. Teraz przynajmniej wiem że trzeba rozwinąć cały wąż. Przecież to bardzooo istotne!!
-
Fajnie, że ktoś porusza takie tematy. Nie jest łatwo w internecie znaleźć merytoryczne wiadomości nt. zachowania się podczas pożaru.
-
„To w jaki sposób należy użyć hydrantu wewnętrznego zależy od jego typu”
Hhmm…
Prawdę mówiąc nigdy nie zwróciłem uwagi, że istnieją różne rodzaje takiego hydrantu.
Ciekawy jestem jakie? -
Od czego zależy jakie hydranty znajdują się w budynku? I dlaczego nie mogą być wszystkie takie same? Ułatwiło by to użycie, a tak trzeba się zastanawiać, z którym hydrantem mamy do czynienia.
Ciekawa strona, niedawno ją znalazłem i widzę że coraz to nowe artykuły, tylko pogratulować autorowi. Na pewno przyda się nie tylko mi. Dam odnośnik z mojego boga. Pozdrawiam