Rss
5

Instrukcja obsługi hydrantu wewnętrznego

To w jaki sposób należy użyć hydrantu wewnętrznego zależy od jego typu. Dlatego przed schematycznym postępowaniem należy sprawdzić z jakiego typu hydrantem mamy do czynienia. Można sprawdzić to otwierając szafkę hydrantową, jednak jeśli z jakichś względów nie możemy tego zrobić np. nie mamy kluczyka do szafki, z pomocą przyjść nam może instrukcja bezpieczeństwa pożarowego ewentualnie osoba odpowiedzialna za ochroną przeciwpożarową w budynku.

 

 

Najczęściej spotyka się hydranty wewnętrzne 25 i 52. W garażach występować mogą jeszcze hydranty 33, ale o nich w innym artykule.

W przypadku konieczności użycia hydrantu należy postępować wg następujących wytycznych:

 • Wybić szybkę za którą znajduje się kluczyk. np. łokciem
 • Kluczykiem otworzyć szafkę

Następny krok będzie zależny od rodzaju hydrantu i tak w przypadku hydrantu wewnętrznego 25 z wężem półsztywnym, wykonujemy następujące czynności:

 Odkręcić zawór hydrantu /w lewo/,

 • Rozwinąć wąż do miejsca pożaru,
 • Odkręcić prądownicę i skierować strumień wody na pożar.

W przypadku hydrantu wewnętrznego 52 z wężem płasko składanym najpierw rozwijamy cały wąż a dopiero potem odkręcamy zawór hydrantu. To bardzo ważne aby nie pomylić kolejności w przypadku tego hydrantu.

 Odkręcenie zaworu bez wcześniejszego rozwinięcia węża może

spowodować zaklinowanie się węża w koszyku!!!

Instrukcja obsługi hydrantu powinna się znajdować na szafce hydrantowej. Kolejnym miejscem gdzie należy szukać instrukcji obsługi oraz rodzaj hydrantów jakie występują w danym budynku jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego.Kategoria: Instrukcja Ppoż

5 Comments to “Instrukcja obsługi hydrantu wewnętrznego”

Add Comments (+)

 1. pajeq pisze:

  Ciekawa strona, niedawno ją znalazłem i widzę że coraz to nowe artykuły, tylko pogratulować autorowi. Na pewno przyda się nie tylko mi. Dam odnośnik z mojego boga. Pozdrawiam

 2. patryk pisze:

  Ciekawe dlaczego u nas na szkoleniu przeciwpożarowym nie mówili o tym, było tylko jak używać hydrantu 25 a mamy też 52 na magazynie. Teraz przynajmniej wiem że trzeba rozwinąć cały wąż. Przecież to bardzooo istotne!!

 3. fanatyk pisze:

  Fajnie, że ktoś porusza takie tematy. Nie jest łatwo w internecie znaleźć merytoryczne wiadomości nt. zachowania się podczas pożaru.

 4. pavroo pisze:

  „To w jaki sposób należy użyć hydrantu wewnętrznego zależy od jego typu”
  Hhmm…
  Prawdę mówiąc nigdy nie zwróciłem uwagi, że istnieją różne rodzaje takiego hydrantu.
  Ciekawy jestem jakie?

 5. Kamil pisze:

  Od czego zależy jakie hydranty znajdują się w budynku? I dlaczego nie mogą być wszystkie takie same? Ułatwiło by to użycie, a tak trzeba się zastanawiać, z którym hydrantem mamy do czynienia.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Najciekawsze zdjęcia

Kategorie

Mini Galeria

Pożar budynku Pożar budynku Pożar domu Pożar trawy Pożar wypalanie